جمعه , خرداد ۴ ۱۳۹۷
خانه / حقوق حیوانات / حقوق حیوانات در ایران باستان
حقوق حیوانات در ایران باستان

حقوق حیوانات در ایران باستان

در ایران باستان نیز ایرانیان جایگاهی مقدس برای کشاورزی و پرورش حیوانات قائل بودند. همانگونه که مشاهده می کنیم، در بخش های مختلف کتاب مقدس زرتشتیان، اوستا، اشارات متعددی به حیوانات، توصیف و طبقه بندی آنها دیده می شود. ادبیات زرتشتی حاکی از این واقعیت است که در دین زرتشت، حیوانات در درجه ی کمتری از اهمیت نسبت به انسان ها و خدایان قرار نگرفته اند. در این مقاله قصد داریم حقوق حیوانات در ایران باستان را مرود بررسی قرار دهیم؛ با سایت دامپزشکی آذروت همراه باشید.

حقوق حیوانات در ایران
حقوق حیوانات در ایران

هر موجودی نقش خاص خود را ایفا می کند، نقشی که منتهی به شکل گرفتن دین به صورت مجموعه ای از مراسم مذهبی و باورهایی می شود که ایرانیان براساس آنها رابطه ی بین انسانف حیوانات و خدا را درک کرده و به این روابط نظم بخشیده اند.

در آیین زرتشتی، کل جهان به دو بخش تقسیم می شود: موجودات نیک، جملگی آفریدگان اهورامزدا و همه ی موجودات بد، آفریدگان اهریمن هستند. بر این اساس، دنیای حیوانات نیز از این قانون مستثنی نیست، در نتیجه حیوانات به دوگروه تقسیم می شوند؛ گروه اول: حیوانات مفید که اهورامزادا آنها را افریده است، چرا که انسان موظف به مراقبت و نگهداری از آنها ست. گروه دوم؛ خرفستران یا حیوانات موذی هستند که توسط اهریمن آفریده شده اند و انسان مکلف به نابودی هرچه بیشتر آنهاست.

قربانی و قربانی کردن از اعتقادات اصلی و در نظر برخی از محققان اعتقاد اصلی همه ی مذاهب دوران باستان است. در همه ی تمدن ها تقدیم قربانی به خدایان با مقاصد خاص، از جمله شکرگزاری یا جلب نظر مساعد خدایان، صورت می گرفت؛ در حقیقت برقرارکننده ی پیوند ارتباط میان جهان انسان و جهان خدایان بود. انسان با انجام مراسم دقیق، منظم و با رعایت آداب و تشریفات خاص به هنگام مراسم قربانی ضمن ادای احترام به خدایان، درواقع به گونه ای نمادین به تقلید آفرینش جهان توسط اهورامزدا می پرداخت.

حقوق حیوانات در ایران
حقوق حیوانات در ایران باستان

در ادبیات زرتشتی تأکید بسیار به حیوانات مفید دیده می شود. به ویژه نوعی که از اهمیت و ارزش بیشتری برخوردار بوده است از جمله : گاو، اسب، سگ، شتر، خروس و پرندگان. در ایران باستان در میان حیوانات، گاو به عنوان حیوانی مفید، مورد توجه و احترام خاص بوده است. همچنین در آئین زرتشت، بی رحمی نسبت به گاو و کشتن آن، موجب برانگیختن خشم حیوان و به خصوص اهورامزادا شمرده می شد.

واقعیت آن است که در دید ایرانیان باستان، حیوانات نه تنها موجودات خنثی و بی روح شمرده نمی شدند، بلکه در زندگی انسان دارای ارزش و مقام خاص بودند. بر همین اساس، هر فرد زرتشتی آگاه به دستورات دینی، مکلف بود تا دنیای حیوانات را به خوبی بشناسد. ضمن اینکه او باید در حمایت از حیوانات اهورامزدا و از بین بردن حیوانات مخلوق اهریمن کمر همت بندد و بداند وجود انسان در جهان همواره مرتبط با وجود حیوانات بوده است. با توجه به اینکه حقوق حیوانات امروزه امری بسیار مهم در سراسر جهان محسوب می شود، امیدواریم با درس گرفتن از تاریخ در کشور خود نیز بیشتر به این آفریدگان الهی احترام گذاشته شود.

همچنین ببینید

حقوق حیوانات

مقدمه ای بر حقوق حیوانات

امروزه توجه جوامع بشری به این مسأله جلب شده است که فقط انسان ها از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *