جمعه , خرداد ۴ ۱۳۹۷
خانه / حقوق حیوانات / وجه تمایز حقوق حیوانات با رفاه حیوانات
تفاوت حقوق حیوانات و رفاه حیوانات
تفاوت حقوق حیوانات و رفاه حیوانات

وجه تمایز حقوق حیوانات با رفاه حیوانات

کسانی که عقیده دارند ایجاد درد و رنج برای حیوانات نادرست است و حیوانات نباید خورده شوند یا در باغ وحش ها اسیر و زندانی باشند یا رد تحقیقات دردناک و هر نوع تحقیقات دیگری از آنها استفاده شود، “طرفداران حقوق حیوانات” نامیده می شوند. آنها معتقدند حیوانات دارای حقوق قانونی و اخلاقی معینی هستند که شامل حق مورد صدمه و اذیت قرار ندادن آنها نیز می گردد. در این مقاله با وجه تمایز حقوق حیوانات با رفاه حیوانات در خدمت شما خواهیم بود؛ با سایت دامپزشکی آذروت همراه ما باشید.

بر طبق نظر گری فرنسیویه، حقوقدان و مدافع حقوق حیوانات، هر حیوان دارای این حق است که منافعش محترم شمرده شود، حتی اگر انجام آن به ضرر ما باشد. بدین جهت افراد بشر وظیفه دارند به حق حیوانات احترام بگذارند، درست همان طور که برای کودکان و معلولین ذهنی این حق را قائلند و به آنها احترام می گذارند. بنابراین، اگر این حق سگ است که به او غذا داده شود، شما موظفید مطمئن شوید که به او غذا داده شده است، وظیفه دارید کاری نکنید که در غذا دادن به او اختلال یا مانعی ایجاد گردد.

وجه تمایز حقوق حیوانات با رفاه حیوانات
وجه تمایز حقوق حیوانات با رفاه حیوانات

پروفسور تام ریگان، پروفسور فلسفه در دانشگاه ایالتی کارولینایی شمالی که غالباً “پدر حقوق حیوانات” خوانده می شود، در یکی از کتاب های خود به نام “مسأله ی حقوق حیوانات” که در سال 1983 به چاپ رسید، توجه زیادی را به این موضوع جلب کرد. حامیان و فعالان حقوق حیوانات بر این نکته تأکید دارند که زندگی حیوانات به خودی خود دارای ارزش و اهمیت است، نه به دلیل آنکه شبیه ما هستد یا مثل ما رفتار می کنند، بلکه آنها معتقدند حیوانات ملک یا دارایی ما نیستند و موجودات زنده ای هستند که زندگی شان ارزش دلسوزی، احترام ، دوستی و حمایت را دارد.

طرفداران حقوق حیوانات، دامنه ی حیواناتی را که ما برایشان حقوق معینی قائل هستیم، گسترش می دهند. بنابراین، حیوانات کمتر یا کم ارزش تر از بشر نیستند. آنها ملک کسی نیستند و به کسی تعلق ندارند که که بتوان آنها را مورد استفاده قرار داد و یا زیر سلطه ی خود آورد. درد و مرگ حیوانات به هر میزانی که باشد، غیر ضروری و غیرقابل قبول است.

آن دسته از کسانی که معتقدند ما اجازه داریم برای حیوانات درد و رنج ایجاد کنیم، ولی باید مراقب باشیم برای آنها درد غیر لازم زیاده از حد ایجاد نکنیم، این طور استدلال می کنند که اگر رفاه یا خوشبختی حیوانات مد نظر ماست، پس این تنها کاری است که باید بکنیم به افرادی که این طرز تفکر را دارند طرفداران رفاه حیوانات گفته می شود.

حقوق یا رفاه؟
حقوق یا رفاه؟

در جوامع غربی برای ارائه ی تعریفی روشن و جامع از رفاه حیوانات تلاش های وافری صورت گرفته است که جامع ترین آن، شامل در نظر گرفتن پنج امتیاز یا آزادی ذیل برای حیوانات می باشد:

  • مصونیت از هرگونه گرسنگی و تشنگی
  • مصونیت از هر گونه رنج فیزیکی و محیطی
  • مصونیت ازهر گونه درد، جراحت و بیماری
  • مصونیت از هر گونه ترس و استرس
  • آزادی در غرائز طبیعی

طرافداران نظریه رفاه حیوانات معتقدند منافع و حقوق حیوانات از دو جهت موردتوجه قرار گیرد:

  • به طور انسانی مورد انتفاع قرار گیرند
  • رنج غیرضروری نبرند

بسیاری از مردم فکر می کنند حقوق حیوانات و رفاه حیوانات، یکی است. در حالی که این طور نیست، گری فرنسیویه در کتاب “باران بدون رعد: ایدئولوژی حرکت حقوق حیوانات” آن رابه خوبی شرح میدهد. بیشتر کسانی که از رفاه حیوانات پشتیبانی می کنند، فکر نمی کنند حیوانات دارای حقوقی هستند. بعضی از آنها حتی فکر نمی کنند که بشر هم حقوقی داشته باشد، بلکه آنها بر این باورند که اگر چه انسان نبایدحیوانات را مورد سوء استفاده و بهره کشی قرار دهد، اما تا زمانی که ما زندگی را حتی از نظر جسمی و روحی، برای حیوان فراهم کرده ایم، معنایش این است که از او مراقبت کرده و برای رفاهش احترام قائل شده ایم. آنها نگران زندگی حیوانات هستند اما معتقد نیستند که زندگی حیوانات به خودی خود دارای ارزش است و فقط همین که زنده هستند، زندگی شان دارای اهمیت است.

طرفداران رفاه حیوانات عقیده دارند که اگر حیوانات تا اندازه ای راحت باشند، نشانه های شادی در آنها دیده می شود، کمی از لذایذ زندگی را تجربه کنند و از دردهای طولانی و شدید، سوء تغذیه، ترس و سایر موارد ناخوشایند به دور باشند، رشد و تولید مثل طبیعی داشته باشند و اثری از رنج در آنها دیده نشو، وضعشان خوب است.

همچنین طرفداران رفاه فرض را بر این می گذارند که استفاده از حیوانات برای برآورده کردن نیازهای بشر به شرط آن که موارد ایمنی معینی مراعات شود، اشکالی ندارد. آنها عقیده دارند، استفاده از حیوانات در آزمایش ها و کشتن آنها برای مصرف انسان در صورتی که به نحوی انسانی انجام شود، اشکالی ندارد. این گروه با رنج دادن حیوانات از طریق ایجاد دردهای غیرضروری مخالفند، اما گاهی در بین خود راجع به این که ایجاد کدام درد ضروری است و یا مراقبت انسان چگونه و به چه نحو باید باشد، اختلاف نظر دارند. آنها همچنین معتقدند، در صورتی که ایجاد درد و یا مرگ برای حیوانات ضروری باشد، قابل توجیه است.

همچنین ببینید

حقوق حیوانات

مقدمه ای بر حقوق حیوانات

امروزه توجه جوامع بشری به این مسأله جلب شده است که فقط انسان ها از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *