جمعه , خرداد ۴ ۱۳۹۷
خانه / حقوق حیوانات / حیوان آزاری در ایران
حقوق حیوانات
آزار و اذیت حیوانات

حیوان آزاری در ایران

آزار و اذیت حیوانات پدیده ی رایجی است که از هر طبقه ای به چشم می خورد، بار ها دیده شده که ویدیوئی از این عمل شنیع در شبکه های اجتماعی و اینترنت به نمایش گذاشته شده و روح و عواطف جمعی جامعه را جریحه دار کرده است. این عمل که هم از نظر فقها و عالمان دین نهی شده و هم از نظر اخلاقی زشت به شمار می رود، همچنان در حال تکرار است و قانون جدی و مشخصی برای مجرمانی که دست به این جنایت می زنند وضع نشده است اما خوشبختانه طی چند سال اخیر برخوردهایی جدی و قانونی با برخی از این مجرمان که روح جمعی را جریحه دار کرده و وجحه جامعه را تخریب نموده اند شده است.

این برخورد های جسته و گریخته از تعطیل کردن سیرک حیوانات گرفته تا برخورد با اشخاصی که حیوان خانگی خود را مورد آزار و اذیت قرار داده اند متغیر می باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر:  فردی که در اقدامی غیرانسانی سگ شکاری خود را به صورت وحشیانه ای مورد آزار و اذیت قرار داده بود پس از دستگیری، علت این اقدام را خوردن غذایش از سوی سگ اعلام کرد. این فرد پس از آزار و اذیت سگ شکاری خود، با قرار دادن تصاویر آن در فضای مجازی، احساسات عمومی را جریحه دار کرد که با کمک پلیس فتا شناسایی، دستگیر و هم اکنون با صدور قرار قانونی در زندان به سر می برد.

حیوان آزاری در ایران

به گزارش خبرگزاری مهر: رئیس کل دادگستری گلستان از صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای عامل آزار و اذیت یک سگ شکاری در شهرستان کلاله خبر داد.  هادی هاشمیان با اشاره به صدور کیفرخواست برای عامل آزار و اذیت یک سگ شکاری در شهرستان کلاله گفت: برای این فرد قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر شده است. همچنین درخواست مجازات تتمیمی هم شده که علاوه بر مجازات اصلی یک متمم هم دارد که قاضی آن را تشدید می کند.این مسئول عالی قضایی در ادامه افزود که پرونده در دادگاه جزایی در حال رسیدگی است که هنوز منتهی به صدور رای نشده است.

در سطح گسترده تری واکنشی جدی تر از جامعه،دولت و مراجع و عالمان دین در ارتباط با حیوان آزاری نیز دیده می شود.در این بخش قصد داریم تا در مورد حیوان آزاری در ایران برای شما بیشتر بگوییم و در مورد حقوق حیوانات برای شما بیشتر بگوییم.

به گزارش گروه اجتماعی مشرق:  با استناد به حقایق پنهان سیرک ها و رفتار های ناجوانمردانه بسیاری از سیرک گردانان با حیات وحش و آزار و اذیت حیوانات و همچنین بر اساس اعتراض ها و واکنش های بسیاری از فعالان و حامیان حیات وحش و واکنش تعداد زیادی از هموطنان در سراسر کشور به توصیه مدیر انجمن دیده بان حقوق حیوانات از چهارده تن از آیات عظام، مراجع تقلید و اساتید حوزه علمیه حکم تربیت ناجوانمردانه حیوانات در شرایط آزارانده و منکر بودن چنین رفتاری مورد پرسش قرار گرفت و تمامی مراجع دیدی منفی نسبت به این عمل داشته و آن را تحت هر شرایطی حرام اعلام کردند.

پاسخ آیت الله العظمی علوی گرگانی: اذیت و آزار حیوانات حرام است و از مصادیق منکر می باشد و باید جلوی اینگونه کارها از طریق نهی از منکر و یا از مجاری قانونی گرفته شود.

پاسخ آیت الله العظمی روحانی: در کتاب فقه الصادق ج(۳۳) ص ۴۹۰ فصلی را عنوان کرده ایم تبعالروایات مرویه از ائمه اطهار سلام الله علیهم اولین مطلب نفقه حیوان مملوک بر صاحبش واجب است و حیوان اگر رها شود خودش نفقه را پیدا می کند در صورتیکه کافی نباشد بر مالکش واجب است حتی زنبور عسل که بمقتضای روایات باید مقداری از عسل در محل باقی بگذارند برای تغذیه آنها.

همچنین ببینید

حقوق حیوانات

مقدمه ای بر حقوق حیوانات

امروزه توجه جوامع بشری به این مسأله جلب شده است که فقط انسان ها از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *