پنج شنبه , خرداد ۳۱ ۱۳۹۷
سگ قفقازی
سگ قفقازی

سگ قفقازی

سگ قفقازی از شمار سگ های مناسب برای گله به حساب می آید که نژاد آن متعلق به آسیا و همانطور که از اسمش مشخص است شمال قفقاز، گرجستان، ارمنستان و آذربایجان است. اما زادگاه اصلی آن کشور گرجستان می باشد. جالب است بدانید قمت این سگ ها به 600 سال می رسد. این سگ نگهبان که به سگ خرس کش معروف است، اندامی تنومند ، چشمان تیره رنگ و موهایی بسیار پر پشت ، حجیم و سنگین دارد که روی گوش ها را پوشانده است به عنوان عایق مناسب برای گوش ها است. دم او را موهای بسیار  پر پشت، حجیم و سنگین پوشانده است و پاهای جلوییش بلند ، صاف و بسیار مستحکم است.

سگ قفقازی
سگ قفقازی

این سگ نگهبان پنجه های بزرگ و سنگینی دارد که در میان پنجه ها موهایی رشد کرده است که برای پنجه های این سگ به عنوان عایق و محافظ بسیار خوب عمل می کند.  سگ قفقازی بینی سیاه رنگی دارد که بسیار مناسب برای هوای سرد و باد و بوران است. این سگ به رنگ های طوسی ، قهوه ای ، سرخ ، ببری و سفید یافت می شود. در گرجستان که زادگاه اصلی او است معمولا گوش هایش را می برند. سگ قفقازی را می توان بدون شک یکی از قوی ترین نژادهای سگ دانست.

سگ قفقازی
سگ قفقازی

خلق و خو

سگ قفقازی را برای  نگهبانی کردن تربیت می کنندچراکه بسیار قدرتمند ، جسور ، و شجاع است. اما اگر آموزش آن در تولگی به درستی انجام نشود می تواند سگی بسیار خطرناک باشد و به دیگران آسیب بزند. سگ قفقازی بسیار باهوش ، هوشیار ، قدرتمند و سر سخت است. اگرچه روحیه تهاجمیش باعث می شود افراد ناشناس را به هیچ عنوان  نپذیرد. اما  رفتاری بسیار خوب و همراه با مهربانی  با تمامی اطرافیانش از جمله صاحب، کودکان خانواده، گربه، سایر سگها، پرندگان و … دارد. همه ی این ها مورد احترام و حمایت او قرار می گیرند با این وجود بهتر است مراقب باشید با کودکان خصوصا کودکانی که سن کمی دارند تنها نماند زیرا به خاطر روحیه خشن و سرسختش بازی و یا حتی حمایت از کودکان را هم با خشونت انجام می دهد.

سگ قفقازی
سگ قفقازی

این سگ برای همه پیشنهاد نمی شود. در برابر غریبه ها بسیار بی حوصله است اما برای آشنایان دوست خوبی محسوب می شود. در برابر سگ های دیگر کمی سلطه گر است و به طور کلی وقت زیادی می برد تا به درستی آموزش داده شود. سگ قفقازی چه از نوع نر و چه از نوع ماده وزنی حدود 45 تا 70 کیلوگرم و ارتفاعی 54 تا 72 سانتی متر دارد. برای نگهداری آن باید فضای زیادی داشته باشید زیرا این سگ بسیار پر انرژی است و عاشق دویدن و پیاده روی های طولانی است. به طور کلی این سگ برای نگهداری در آپارتمان سگ خوبی نیست و به هیچ عنوان نگهداری او در این فضا توصیه نمی شود.  سگ قفقازی  اگر در شرایط و محیطی خوب و سالم باشد، بین 10 تا 11 سال عمر می کند. این سگ اگر از نوع مو بلند باشد باید هر روز  او را برس بکشید تا موهایش گره نخورد.

سگ قفقازی
سگ قفقازی

همچنین ببینید

آشنایی با چند نژاد محبوب سگ در دنیا

آشنایی با چند نژاد محبوب سگ در دنیا

سگ ها هموطنور که می دونید حیوانات بسیار محبوبی بعنوان حیوانات خانگی هستن. این حیوانات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *