جمعه , خرداد ۴ ۱۳۹۷
خانه / حیوانات خانگی / سگ / چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟
چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟
چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟

چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟

پاسخ مشخصی در مورد این سوال که چندوقت یکبار باید یک سگ را حمام کرد وجود ندارد. سگی که کثیف است و بو می دهد نیاز به حمام دارد ولی کثیفی جزئی را می توان پس از خشک شدن بوسیله برس زدن برطرف کرد. اکثر سگ ها به حمام بیشتری در فصل تابستان نیاز دارند؛ برخی از سگ ها نیاز به حمام ماهانه و بعضی بیشتر از این نیاز دارند.

چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟
چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟

 

اصولا توله های زیر 2 ماه که در کنار مادر خود زندگی می کنند نیازی به شست و شو ندارند و مادر به خوبی نظافت و بهداشت آن ها تامین می کند. شستن توله های زیر 2 ماه بی مادر هم کار پر خطر و نامناسبی است. زیرا در این سنین و قبل از واکسیناسیون، توله ها به شدت در معرض بیماری و مستعد سرماخوردگی هستند. شست و شوی سگ ها باید با شامپوی مخصوص حیوانات و حداقل هر 3 هفته تا یک ماه یک بار باشد. شست و شو با شامپو زودتر از این مدت به بافت پوست و موی حیوان آسیب وارد می کند. ما گاهی فراموش می کنیم که اجداد سگ ها قبل از اهلی شدن، در طبیعت و به صورت وحشی زندگی می کرده اند. و فیزیولوژی بدن سگ های امروزی هنوز هم با زندگی در طبیعت همخوانی دارد. پوست بدن سگ ها دارای یک لایه چربی است که از غدد ترشح چربی موجود در پوست ترشح شده و در محافظت از ساختارهای پوست و موی حیوان نقش مهمی را بر عهده دارد این لایه چربی مانع از خشک شدن و تغییر ph پوست و مو شده و از سویی دیگر با حفظ اسید چرب سطح پوست، قدرت مقاومت آن در برابر اجرام بیماری زا را تقویت می کند.

چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟
چگونه سگ خود را حمام کنیم ؟

 

در اینجا آموزشی در ۵ مرحله برای شما فراهم دیده ایم که به شما نشان میدهد چگونه سگ خود را حمام کنیم :

1- آماده سازی وسایل :

ابتدا می بایست وسایل مورد نیاز برای حمام کردن سگتان را مهیا کنید که موارد مهم عبارتند از : حوله – شامپو (ترجبیحا شامپوی سگ – در نبود باید با دامپزشک خود مشورت کنید) – اسفنج (در صورت نیاز) .

  • به خاطر داشته باشید که حساسیت پوست سگ ها از انسان بیشتر است پس در انتخاب دمای آب بسیار دقت کنید. معمولا بهترین دما آب ولرم به طرف گرم است.
  • انتخاب شامپو (مخصوصا در ایران) بسیار مهم است. که این امر در سگ هایی که مشلات پوستی دارند بسیار بیشتر جلوه میکند و باید از شامپو هایی مخصوص مشکل آنها استفاده شود. که حتما باید با دامپزشک خود در این مورد مشورت کنید. – به خاطر داشته باشید که حساسیت پوست سگ ها از انسان بیشتر است پس در انتخاب دمای آب بسیار دقت کنید. معمولا بهترین دما آب ولرم به طرف گرم است.

2- شانه کردن کامل سگ :

قبل از حمام کردن سگتان حتما سعی کنید که او را به طور کامل شانه کنید و سطح پوستش را برای مواردی مانند مشکلات پوستی – کنه و کک و … بررسی کنید. در صورت مشکلات پوستی حتما با دامپزشک خود مشورت کنید.

شانه کردن قبل از حمام سگ فرصت بسیار خوبی برای محبت کردن به او است که البته این امر باعث ریلکس شدن سگ هم میشود که به شما در شست و شوی او نیز کمک خواهد کرد.

3- شست و شو – مرحله اول :

باری انجام این مرحله ابتدا شما باید سگ خود را کاملا خیس کنید – بهتر است که ابتدا از سر حیوان شروع کنید. سپس از شامپو استفاده کنید و سعی کنید که تمامی قسمت های بدن او را مانند چین ها و درز ها (مثل ناحیه گردن و پا ها) را خوب با شامپو بشویید . سعی کنید نواحی ای که بیشتر کثیف میشود را بیشتر با دست بمالید تا بهتر تمیز شود.

همانطور که گفته شد بهتر است از سر و گردن حیوان شست و شو را آغاز کنید و از دست خود استفاده کنید و به آرامی بادست سر و گردن را بشویید که این مخصوصا در مواردی که انگل هایی مثل کنه و کک روی بدن حیوان وجود دارند بسیار کمک خواهد کرد و شما بهتر خواهید توانست که آنها را از بدن سگ جدا کنید. در مواردی در روی بدن سگ این انگل ها را مشاهده کردید از آب گرم استفاده کنید چون آب گرم باعث شک در این انگل ها میشود و باعث میشود که راحت از از شر آنها خلاص شوید.

مدت ماندن کف شاپو بر روی بدن سگ در هر شامپو متفاوت است و باید بر اساس دستورات روی جعبه یا قوطی شامپو عمل کنید در غیر این صورت حتما با دامپزشک خود در این مورد مشورت کنید.

4- شست و شو – مرحله دوم :

بعد از تمام شدن شست و شو با استفاده از آب به دو مرتبه طور کامل بدن سگ را شست و شو دهید و حتما چک کنید که در هیچ نقطه از بدنش کف باقی نمانده باشد. در صورتی که حیوان اجازه نمیدهد که به طور مستقیم روی صورتش آب بریزید میتوانید از دست خود استفاده کنید و آب را روی دستتان ریخته و با دست سر و صورت را به صورت دورانی سشت و شو کنید .

5- خشک کردن :

برای خشک کردن از یک حوله استفاده کنید و تمامی قسمت های بدن سگ را خوب خشک کنید و دقت کنید که قسمت داخلی گوش ها را نیز خوب خشک کنید. سگ ها معمولا به طور غریزی وقتی خیس میشوند خود را تکان میدهند پس دقت کنید که شما را خیس نکنند. در قسمتهایی که هما سرد است یا در فصل زمستان سعی کنید که سگ را سریع خشک کنید و در صورت امکان از شسوار استفاده کنید.

همچنین ببینید

چه مواد غذایی برای سگ ژرمن شپرد مناسب است

چه مواد غذایی برای سگ ژرمن شپرد مناسب است؟

بر اساس آمار AKC، سگ ژرمن شپرد ، یکی از سه نسل برتر در ایالات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *