جمعه , خرداد ۴ ۱۳۹۷
خانه / حیوانات خانگی / سگ / بیماری های سگ / اختلالات دستگاه گوارش سگ ها
اختلالات دستگاه گوارش سگ ها
اختلالات دستگاه گوارش سگ ها

اختلالات دستگاه گوارش سگ ها

اختلالات دستگاه گوارش سگ ها و مشکلات اعضاء اصلی این دستگاه مانند معده و روده ها از شایع ترین علل مراجعه به دامپزشکان است. وقتی که یک سگ به چنین بیماری هایی دچار می شود ، نا آرام شده و بزاق زیادی از دهانش ترشح می کند. در نتیجه به دلیل تشنگی زیاد مصرف بالایی از آب خواهد داشت که همین امر نیاز آن به دستشویی را بیشتر می کند و دردسر های خود را خواهد داشت. در ادامه به برخی از این بیماری ها سگ می پردازیم.

اختلالات دستگاه گوارش سگ ها
اختلالات دستگاه گوارش سگ ها
  • استفراغ

اگر این امر یک بار اتفاق افتد بیشتر به دلیل خوردن زباله یا برخی از گیاهان است که با یک روز یخ خوردن به جای غذا برطرف خواهد شد. اما اگر تعداد دفعات زیاد شود و به همراه اسهال یا غش باشد می تواند به خاطر عفونت های ویروسی ، تومور ها و یا بیماری های کلیوی باشد. پس مراجعه به پزشک تنها و حتمی ترین کار است.

  • اسهال

از جمله علل آن می توان به خوردن غذا هایی که قابل هضم نباشد و یا غذا های غیر عادی اشاره کرد. هم چنین سگ مبتلا به این بیماری باید از نظر مبتلا شدن به انگل های داخلی مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که شدید نباشد به جای غذا باید به حیوانتان آب بدهید. در غیر این صورت به دامپزشک مراجعه شود.

  • یبوست

یبوست به عدم توانایی حیوان به دفع گفته می شود که معمولا همراه با بی اشتهایی است. در صورت تشدید شدن به استفراغ نیز منجر می شود. غذا های کم فیبر مانند علف و استخوان ، غذا های دیر هضم و بیماری هایی مانند بزرگ شدن غده پروستات از علل ایجاد این بیماری است. برخی از سگ ها به دلایل ارثی و یا پرمویی نواحی اطراف مقعد مستعد این بیماری هستند.

اختلالات دستگاه گوارش سگ ها
اختلالات دستگاه گوارش سگ ها
  • نفخ

این بیماری بسیار خطرناک و حتی کشنده است. پس اگر حیوانتان دچار این بیماری شد به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید. بی قراری ، متورم و سفت شدن شکم از علائم آن است. جراحی بهترین کاری است که برای درمان انجام می شود.

تغذیه کم حجم به صورت چند وعده در روز ، عدم نوشیدن آب بلافاصله بعد از غذا و عدم فعالیت بدنی بعد از غذا خوردن از جمله کار هایی می باشند که می توانید برای جلوگیری از مبتلا شدن حیوان خود به این بیماری به کار ببرید.

  • نارسایی بخش برون ریزلوزالمعده

اگر حیوان اشتهای زیاد دارد اما چاق نمی شود و مدفوعشان به رنگ روشن و در حجم زیاد است باید بدانید به این بیماری دچار شده است. این سگ ها توانایی تولید آنزیم های لوزالمعده را ندارند. با اضافه کردن این آنزیم ها که توسط دامپزشک تجویز می شود به غذا و نیز متعادل ساختن میزان پروتئین دریافتی آن می توان این بماری را درمان کنی.

  • باد شکم

خوردن غذا های تخمیر شونده و غذا هایی مانند پیاز ، باقالا و گل کلم منجر به آن می شود. با تغییر غذای سگ و یا در مورد شدید تر استفاده از Digel می توان آن را بهبود داد. در نهایت اگر موفق نبودید به دامپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *