جمعه , خرداد ۴ ۱۳۹۷
خانه / حیوانات خانگی / جوندگان / گونه های جوندگان / همه چیز در مورد نگهداری از سنجاب در خانه
همه چیز در مورد نگهداری از سنجاب در خانه
همه چیز در مورد نگهداری از سنجاب در خانه

همه چیز در مورد نگهداری از سنجاب در خانه

سنجاب جونده ای است نیمه اهلی ،این حیوان در کشورهای اروپایی جزو حیوانات اهلی قلمداد نمی شود ولی چند سالی است که نگهداری آن در ایران رایج شده است.در ادامه در مطلب گونه های جوندگان در مورد همه چیز در مورد نگهداری از سنجاب در خانه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

همه چیز در مورد نگهداری از سنجاب در خانه

در طبیعت با نگرش به توانایی خود در بالا تشریف فرما شدن از نهال ندرتاً در جنگلها ودر سوراخهایی که خود در نهال ایجاد می نماید زندگی میکند.سنجابها گیاهخوار بوده ومیوه ها ودانه ها واقعی اساسی غذای طبیعی آنها را تشکیل می دهند. سنجاب درختی یک حیوان بسایر خاصی می باشد. او یکی از کمترین حیوانات وحشی است که با انسانها وفق داده شده و یاد گرفته که با انسانها زندگی کند.

سنجاب هم می تواند از غذای طبیعت استعمال کند و هم از غذایی که وساطت انسانها خلل ناپذیر شده است. سنجاب یک ژیمناستیک کار عجب انگیز است . دم افراشته آن موجب می شود که آو را از بقیه پستانداران روی زمین به راحتی تشخیص داد. پیشینگی سنجاب طوسی به 50 میلیون سال می رسد ، از فسیلهای بدست آمده از آنها در آمریکای شمالی. سنجاب از خانواده جوندگان می باشد.

اسم سنجاب مقتبس شده است از یونان و نو ، جایی که ارسطو کلمه (Skiouros) را به کار برد ، Skia به معنی سایه می ریح و همچنین Oura به معنی دم می باشد. بنابراین معنی آن می شود (کسی که زیر سایه دمش می نشیند). قرنها بعد فرانسویها یک اسم به نام (esquirel) برای وصف این حیوان ساختند. و هم اکنون او را (Squirrel) می نامند. 365 نوع سنجاب در نجس دنیا نیستی دارد.

سنجاب درختی که در تمام :قید تماما نفر ابوالبشر و جانور شناخته شده است ، سنجاب زمینی و سنجاب پرنده. سنجاب طوسی یکی از متمایز شده ترین نوع درختی می باشد. اکثر آنها در نیمکره شمالی ساکن هستند.

طول سنجاب طوسی بطور میانه به 38 سانتیمتر و وزن آن به 453 گرم می رسد. غذای آنها آجیل ، برز و میوه می باشد. طول عمر سنجاب تقریباً 6 سال می باشد. اکثر سنجابهای شهری کمتر از یکسال زندگی می کنند.

همچنین سنجاب آتش رنگ هم وجود دارد ، آنها از نوع طوسی خود کوچکتر هستند. 20 تا 25 سانتیمتر طول. رنگ موی آنها از آتش فام تا مشکی در متغیر است. اکثر آنها دارای شکم سفید و دم پُرزدار اهتزاز لاله گون رنگ می باشند . بعضی از زیر آلبوم های آنها می توانند دارای گوش مشکی رنگ باشند . آنها بیشتر در فصل شتا رشد می کنند.

سنجاب آذرین در جنگلهای کاج و صنوبر یافت می شود. سنجابها لحظه به دودمان جوندگان هستند و دارای 1650 نوع نوع به نوع و همگون هستند. آنها بزرگترین طایفه از پستانداران هستند. 365 نوع سنجاب در 7 جماعت گوناگون حیات دارد که حایز سنجاب پرنده،سنجاب زمینی و سنجاب درختی می شمیم وانگهی پستاندارانی معتاد خواهر شبیه موش کیسه دار ، موش خرمای کوهی ، سگ چمنزار.

سنجابهای طوسی رنگهای متفاوتی دارند. طوسی های آنها بیشتر در تمام :قید تماما بشر راقب دارند تا قهوه ای آنها. همچنین سنجابهایی به رنگ مشکی و سفید یکدست نیستی دارد.ولی آنها از تغییرات روی سنجاب طوسی بوجود آمده اند. سنجاب آتشین می تواند پنهان سازی مشکی داشته باشد. در حالیکه سنجاب کایباب دارای بدن مشکی و دم سفید می آرزو بادا هر دو آنها در جنگلهای کاج یافت می شوند. با وقع به اینکه اكثر سنجابها در ایران بوسیله تله گذاری غمناك شده ودر شرایط بهداشتی مناسبی نگهداری نمیشوند ،هر سنجابی را قبل از خرید بهتر است نزد دامپزشک ببرید.

همه چیز در مورد نگهداری از سنجاب در خانه

نر وماده

در سنجابهای صغیر نر ، گزند تفرق بین مقعد حیوان از برآمدگی ادراری تناسلی بیش از مونث و ذكر میباشد.(مانند بچه گربه)در سنجاب نر بزرگ سال نیز آلت تناسلی متناسب بینایی دیدار است. طول عمر سنجابهای نر در بندگی اكثراً بیشتر از انثی می باشد.

رابطه با انسان

سنجاب به انتما خرگوش و همستر خیلی دیرتر اهلی شده وتمایل بیشتری به گاز اخذ دارد. سنجاب را بهتر است در قفس نگهداری شكوه .قفس باید به معیار کافی كاپیتان بوده (ابعاد 1متر) ودارای میله های فلزی با عنف تشدد کافی باشد.دندانهای سنجاب دائما در حال رشد است وبرای سائیده شدن طبیعی آنها، حیوان باید اغلب حال در حال جویدن باشد.

بنابراین میله های قفس باید دارای ثبات کافی بوده ودر عوض میتوان تو قفس شعبه های ضخیم درخت را اسكان داد. کف قفس رامیتوان با پوشال ،کاغذ یابرگ درخت پر کرد. برای نشیمنگاه ایستگاه نیز میتوان یک استوانه یا کوزه کوچک سفالی در استعاره ای از قفس تعبیه کرد. قرار سپردن پاشیدگی های ضخیم نهال وثابت کردن آنها به دیواره قفس شرایط مناسبی راجهت بازی و فعالیت سنجاب پدید می آورد. بهتر است درب قفس دارای 2 چفت نفحه زیرا سنجاب راه باز کردن آن را خیلی زود یاد می گیرد.

 

سنجابها اكثراً به صابران زمستانی می روند.در روی افشا این پدیده نباید مزاحمتی برای حیوان ایجاد شود بلکه باید جیره کافی در قدرت آن استواری داده شود.سنجاب طیف وسیعی از میوه ها،میوه ها و سبزیجات را می خورد.دانه ها دربردارنده (غلات:گندم ،ذرت)و دانه های روغنی (مثل تخم آفتابگردان)و میوه ها مشتمل میوه های خشک(گردو،فندق،بلوط)و میوه های دیگر مثل سیب،انگور وسبزیجاتی نظیر کاهو وکلم همگی میتوانند هیئت نهج وجد مصرف سنجاب تحكیم گیرند. نکته بسیار مهم در تغذیه سنجاب ظاهرنمایی غذایی است .

نباید بی همسر یک نوع غذا به سنجاب داده شود زیرا هر کدام ایجاد عوارضی گوارشی خواهند نمود. بهتر است در 3-2 ظرف غذا از اقمشه مختلف در اختیار حیوان آرزو بادا تا آزادی کند. برای سنجاب نیز تغییر جیره غذایی باید به آهستگی روی گیرد.

تولید مثل

سنجابها بیشترین فعالیت را دراواخر شتا دارند ،وقتی که فصل جفتگیری فرا می رسد ، نرها به ظهر مادینه ها می افتند ، وقتی که پی کردن به پایان می رسد حرارت عشقبازی مقدمه می شود. سنن ظهر کردن ، بر روی درختان با سرعت حاصل اتحاد می افتد.

مدت دم بارداری در اسلوب های کوچک 33 روز و در سیاق های عظیم اخت سنجاب طوسی و نوع روباهی آن (Fox Squirrels) بالای 60 روز طول می کشد. سنجابها معمولاً در اوایل نوبهار و پاییز شكوفه بت خانه به دنیا می آیند.

مینانگین زایمان سنجابها در هر زیر دامن سینه كش شمول 4 تا سفركرده عازم جنین می باشد. این میانگین با تغییر آب و هوا عوض می شود. مره دوم زایمان در اواسط صیف و زمستان رخ می دهد ، اگر غذای کافی نیستی داشته باشد. سنجاب انثی قوی ترین نر را در فصل جفتگیری انتخاب می کند.

اما بعد از جفتگیری دیگر با آن نر نخواهد جفت خورد. این طبیعت برای کاهش زاد و ولد و نگاه رابطه داشتن طریقه ها می باشد. وزن سنجاب سفركرده عازم جنین طی زایمان 31/1035 گرم‌ و بالای 2.54 سانتیمتر طول دارد ، آنها در این دم مو و سنان ندارند و تا 6 تا 8 هفته اول قدرتمند به دیدن نمی باشند.

فعالیت

در صیف و زمستان بیشتر فعالیت سنجابها 2 تا 3 عمر بعد از تكون خورشید می باشد، سپس آنها در بعد از ظهر خاموش می کنند ، و دوباره 2 دوره قبل از سر برآوردن برآمدن مهر فاتحه به فعالیت می کنند. سنجابها قبل از اینکه هوا کاملاً تاریک شود برای خوابیدن به آشیانه های خود می روال ، و به كمی آشیانه های خود را در تاریکی ترک می کنند.

در شتا سنجاب فعالیتهای خود را در ابتدا و و سط روز به تتمیم می رساند و در آشیانه خود تا روز بعدی می ماند. هنگام بوران زمستانی یا سرمای رغبت فرسا ، سنجاب ممکن است روزها آشیانه خود را ترک نکند. اما سنجاب درختی در فصل زمستان به شوریده صابران ها بردباران زمستانی فرو نمی رود.

همه چیز در مورد نگهداری از سنجاب در خانه

برخی از سنجابهای زمینی در شتا به خوابی عمیقی در آشیانه هایشان فرو می روند. سنجاب مكلف بطور كهن و مدرن به تنهایی زندگی می کند اما در سرمای شدید آشیانه خود را با سنجابهای دیگر ،برای نگه رابطه داشتن گرمای بدن خود تسهیم می کند. وقتی که مقیاس حرارت فراز رفت ، میهمانها آشیانه را ترک می کنند.

نظافت

سنجاب نیز (مانند همستر)اغلب در كنایه خاصی از قفس مشاهره یا آلودگی می کند. این قفس را میتوان به فركانس تمیز کرد.البته سنجاب مدفوع خواری نیز داردو ضرب الاجل این کار نباید به او داده شود. نشیم سنجاب وظروف غذا نیز باید بطور متحلی تمیز شده وباقیمانده های سبزی و میوه هر روز جمع شوند.کل قفس را میتوان سالی 3-2بار تمیز کرده و بستر را تعویض نمود.

سنجاب ایرانی‌ از پستانداران‌ خاص‌ ایران‌ میباشد جثه ای میانگین با طول‌ سر و تنه‌ 192 تا 230 میلی‌ متر ، دمی‌ افراخته و پشمالو به‌‏‎ ‎طول‌ 128 تا 138 میلی‌ متر دارد‏‎  موهای‌ پشت‌ به‌ رنگ‌ خاكستری‌ ‎متمایل‌ به‌ قهوه‌ای‌ و زیر بدن‌ زرد رنگ‌ است‌‏‎ . رنگ‌ موهای‌ سرو سطح پشتی‌ دم‌ آتشین حنایی‌ و سطح‌ زیرین‌ دم‌ روشن‌تر است .

بطور كلی‌ هرچه‌ ‎از نواحی‌ شمالی‌ جنگلهای‌ زاگرس‌ به‌ طرف‌ نواحی پهلوها پیش‌ برویم‌ از رنگ‌‏‎ حنایی‌ كاسته‌ می‌گردد‏‎ بطوری‌ كه‌ در قسمت‌های‌ جنوبی‌ رنگ‌ به‌ زرد‏ نخودی‌ تغییر می‌یابد‏‎ . بطور كلی‌ رنگ‌ سرخ فام سر و دم‌ ، این‌ سنجاب را از سایر سنجابهای‌ ایرانی‌ مشخص‌ می‌سازد‏‎ .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *