خانه / حیوانات خانگی / تغذیه سگ های خانگی
تغذیه سگ های خانگی

تغذیه سگ های خانگی

قبل از برگزینی هر نوع غذا براي حيوان ، بايد از پاكيزه بودن آن اطمينان كافي رگه كنيد . چون آب و غذاي آلوده مي‌تواند منشاء بسياري از بيماريهاي مهلك بوده و حيات حيوان را در مخاطره قرار دهد . غذايي كه براي سگتان تفویض اجازه تصرف مي‌كنيد ، بايد داراي يك تركيب متعادل حاوي كربوهيدرات ، پروتئين ، چربي ، ويتامينها و هزینه و دخل معدني باشد . نسبت و مقدار هر يك از اجزاي ذكر شده بستگي به وضعيت جسمي ، شرايط محيطي كه سگ در آن زندگي مي‌كند ، سن و بسياري از عوامل ديگر دارد . يك وعده غذايي نامناسب و نامتعادل مي‌تواند تأثير نامطلوبي در رشد جسمي  سگ داشته باشد . علاوه بر اين میسور و امكان ناپذیر است دلیل افزايش حساسيت حيوان نسبت به بيماريهاي مختلف شود . در این بخش از حیوانات خانگی قصد داریم به بررسی تغذیه سگ های خانگی بپردازییم.

تغذیه سگ های خانگی

 

توصيه مي‌شود هيچ موقع شرايط اقتصادي خود را معيار برگزینی غذاي سگتان قرار ندهيد . براي محبوب دادن نان خشك به تنهايي ، هيچ موقع كافي نيست و تنها مي‌تواند جزيي از غذاي خشك او را تأمين كند . استفاده از غذاهاي كنسروي و آراسته شده سگها به دليل اينكه حاوي مقادير متعادل و بالايي از پروتئين ، صرف معدني و ويتامينها مي‌باشند ، بسيار ايده‌آل است .

ارزانترين نوع غذا ، غذايي است كه بوسيله خود صاحب دام تهيه مي‌شود ؛ ولي بايد رعایت داشت كه اين غذا بايستي داراي تركيب متعادلي از ماهیچه ، نان ، ذرت و يا غلات (به نشانی كربوهيدرات) ، سبزيجات آزموده شده ، چربيها ، ويتامينها و درآمد باج معدني باشد . براي معشوق براي سگهاي بالغ بايد نسبت پروتئين به سایر تركيبات جيره غذايي 1 به 2 باشد . اصولا هيچ موقع نبايد يك جيره غذايي را كه سگ به آن شریعت كرده است را به يكباره تغيير دهیم ؛ زيرا تغيير ناگهاني در جيره غذايي مقدور است سبب بروز استفراغ حاد در حيوان شود . مقدار و حجم غذا هم بايد به نحوي باشد كه دلیل چاقي و يا لاغري نشود .

گوشت :

گوشت اكثر حيوانات علفخوار از قبيل گاو ، گوسفند ، به ويژه دل ، كليه و شکمبه بسيار مفيد و مغذي است . تغذيه با ماهي ابداعی ، در صورتيكه حاوي استخوانهاي تيز و خطرناك نباشد ، بسيار عالي است . استفاده از گوشت خوك به دليل اينكه داراي چربي زيادي است ، توصيه نمي‌شود . ماهیچه را حتما ً بصورت ورزیده در اختيار سگ قرار بدهيد .

تغذیه سگ های خانگی

استخوان:

استخوان و مغز استه در تأمين درآمد باج غذايي سگها ارزش ويژه‌اي دارند . علاوه بر اين نسل براي سلامتي دندانها و لثه‌ها نيز كم قیمت و مفيد است و جويدن آن بدليل توليد حجم زيادي از خدو ، براي هضم غذا سودمند است . با اين حال بایستی نكات زیر را در مورد تغذيه با استه رعايت كنيد :

  •  استخوان حيوانات كم‌سن داراي مقادير زيادي غضروف بوده و براي سگهاي جوان مفيد و ضروري است
  •  قبل از تغذيه با استخوان بايد درامان باشيد كه استخواني كه به سگ مي‌دهيد ، موجب انسداد و ناراحتي دستگاه گوارش سگ نخواهد شد . براي گواه استخوانهاي ريز بدليل اينكه بدون جويده شدن بلعيده مي‌شوند ، مي‌توانند باعث انسداد مري شوند .
  •  استفاده مكرر و زيادي از عظم اصل علت يبوست مي‌شود

غلات

اين قسمت شامل موادي همچون آرد گندم ، آلیاژ مس و روی وسرب شلتوك پلو ، جوي دوسر ، ارزن و … است كه بايستي بصورت كاركشته و يا بو داده مصرف شوند . بهتر است كه غلات را با پوستشان به كاربرد سگ برسانيد زيرا در غير اينصورت ويتامينهايي كه در پوست غلات موجود است از بين خواهد رفت . توجه كنيد كه آنها را خوب كوبيده و همراه با انواع سبزيجات باتجربه ، مخلوط كرده و براي غذاي سگتان مصرف كنيد .

تغذیه سگ های خانگی

آب :

آب آشاميدني بايد پاكيزه و عاري از مخارج آلوده باشد . ظرف آبخوري سگها را حداقل يكبار در روز شسته و پر از آب كنيد . آب بدن اين حيوان به طرق مختلف مانند ادرار ، مدفوع و له‌له زدن دفع مي‌شود . بنابراين بايد سعي كنيد آب تازه هميشه در اختيار حيوان باشد (به خصوص در فصل گرما) . ظرف آبخوري سگها بايد ارتفاع مناسبي از سطح زمين داشته باشد تا موشها نتوانند به آن دست يابند زيرا آنها می توانند بيماريهاي خطرناكي مانند لپتوسپيروز را به سگ منتقل کنند .

همچنین ببینید

قوانین حمل حیوانات در هواپیما

قوانین حمل حیوانات در هواپیما

همه روزه چند صدهزار پرواز از سراسر کشورهای دنیا، چه به صورت داخلی و چه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *