پنج شنبه , خرداد ۳۱ ۱۳۹۷
خانه / حیوانات خانگی / سگ / نژادهای سگ / چگونه از سگ اشپیتز نگهداری کنیم؟
چگونه از سگ اشپیتز نگهداری کنیم
چگونه از سگ اشپیتز نگهداری کنیم

چگونه از سگ اشپیتز نگهداری کنیم؟

اشپیتز، نژادی است که منشأ آن به صفا نهان نشده است اما اکثر صاحب‌نظران آن را نژادی آلمانی تلقی کرده و برخی نیز منشأ آن را ژاپنی می‌دانند. البته این نژاد به نام‌های دیگری هم متمایز می‌شود، فی المثل فرانسوی‌ها به آن لولوی بزرگ می‌گویند، ایتالیایی‌ها نیز نام وُلپینو به آن داده و روس‌ها آن را لائیکا خطاب می‌کنند. در ادامه در مطلب نژادهای سگ در مورد چگونه از سگ اشپیتز نگهداری کنیم بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چگونه از سگ اشپیتز نگهداری کنیم

در كهن از این سگ برای حمل بار و کشیدن سورتمه، شکار، جمع کردن گله و محافظت مصرف می‌شده است.این نژاد ممکن در نگاه اول، همانندی وفور و كمی با پامرانین داشته باشد، اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد، مثلا سر و گوش‌های اشپیتز عظیم از پامرانین است. ایضاً رنگ اشپیتز حسب معمول سفید یا قرمز است در حالی که نژاد پامرانین اغلب خاکستری، سیاه و نارنجی است.

ویژگی‌های بدنی و استانداردهای نژادی

قد جنس نر اشپیتز طبق معمول بین ۲۷ تا ۳۰ سانتی‌متر است، قد ماده‌ها نیز بین ۲۵ تا ۲۸ سانتی‌متر است.سگ‌های اشپیتز وزنی بین ۴ تا ۵ کیلوگرم دارند. سر آنها هرمی شکل است و دارای بینی سیاه و مرطوب هستند. گوش آنها نیز سه كنج و تیز بوده و دارای دم ۱۵ سانتی‌متری هستند.

سگ‌های نژاد اشپیتز دارای جمجمه‌ای پهن با پوزه‌ای باریک و نوک تیز هستند. گوش‌های این حیوانات، متجاوز متحرک بوده و شکلی نوک تیز و بركشیده دارد. پوشش بدن اشپیتز زبر است و دم آن نیز به دم روباه مشابهت دارد و كج چوب بست سقف است.

ویژگی‌های رفتاری

سگ‌های اشپیتز‌ اضافه بازیگوش، شلوغ و دل پذیر هستند و دلبستگی صمیمانه‌ای با اعضای بازماندگان پابرجا می‌کنند، اما نسبت به اشخاص غریبه، بیش خوش گمان و مشکوک بوده و در هم پایه آنها عمل دوستانه‌ای نشان نمی‌دهند.

چگونه از سگ اشپیتز نگهداری کنیم

از همین رو این اشپیتز، می‌تواند به آدرس یک آدم خانگی خوب، برای محافظت سفارش شود. اشپیتزها نسبت به هوای سرد علاوه مستحكم بوده و در كفو اغلب بیماری‌ها نیز تحمل زبرین داشته و در وفق با سایر نژادها، از طول عمری فوقانی و زیرین برخوردارند.

اگر چه هم دوره اشپیتز به آدرس یک نژاد، ‌مورد مدلل و نفی قرار نژند است، اما انجمن کلوپ‌های آمریکایی و انگلیسی هنوز به دلایلی آن را به آدرس یک نژاد خالص به رسمیت نشناخته است.

برخی معتقدند سگ‌های نژاد چائو چائو و پامرانین که دارای منشأ چینی، آلمانی و لهستانی هستند نیز جزو سگ های اشپیتز قرار می‌گیرند. این نژاد در پارس نیز آوازه زاید دارد و توجه حیوان‌دوستان زیادی را به خود جلب کرده است. به زودی در وب‌سایت ایمنی وت، راجع این نژاد محبوب، بیشتر صحبت می‌کنیم.

همچنین ببینید

سگ قفقازی

سگ قفقازی

سگ قفقازی از شمار سگ های مناسب برای گله به حساب می آید که نژاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *