جمعه , خرداد ۴ ۱۳۹۷
خانه / حیوانات خانگی / سگ / بیماری های سگ / بیماری سگ ها را بیشتر بشناسید
بیماری سگ ها را بیشتر بشناسید
بیماری سگ ها را بیشتر بشناسید

بیماری سگ ها را بیشتر بشناسید

کنل کاف یک اسم رایج هست که برای عفونت نای و ریه در سگ ها به کار می رود. این عفونت در سگ ها بسیار رایج بوده و به شدت اپیدمی است. علت اینکه این آسیب بیشتر در کنل های پرورش شایع بوده است از این نام برای این بیماری استعمال شده است. این صدمه در تمام جهان شیوع داشته و فراوانی از سگ ها در طول عمر خود ممکن است به آن مبتلا شوند. سگ ها در تمامی سنین نسبت به این زیان حساس هستند البته چهارپایان جوان آبسته یا مسن که به هر دلیل ضعفی در سیستم ایمنی آنان وجود دارد، ظن ابتلای بالاتری پیدا می کنند. در ادامه مقاله امروز بیشتر در مورد کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت ابزار تخصصی در سگ‌ها خواهیم خواند.در ادامه مقاله امروز بیشتر در مورد کنل کاف (Kennel Cough) یا عفونت دستگاه تنفسی در سگ‌ها خواهیم خواند.

بیماری های حیوانات خانگی

تعداد بسیار زیادی میکرو ارگانیسم می توانند باعث تولید این عفونت های مختلفی شود. هم عوامل باکتریایی و هم ویروسی. مهم ترین عوامل باکتریایی: بودرتلا Bordetella و مایکوپلاسما هستند؛ از عوامل ویروسی می توان به آدنو ویروس ها و پارا آنفولانزا اشاره کرد.

کنل کاف (Kennel Cough)

البته تعداد بسیار زیادی ویروس دیگر و چند عامل باکتریایی هم از عوامل ابتلا به این مصیبت هستند و نکته جالب اینجاست که هرساله قواعد بیشتری عامل ویروسی و باکتریایی به این لیست اضافه شوند. هرکدام از این عوامل به دوری گزینی می توانند تولید بیماری کنند و در وفور و كمی از موارد حتی ۲ یا ۳ عامل به صورت جنابه با هم باعث بروز این مشکل می شوند. مهم ترین علائم كلینیكی سرفه مداوم، ریزش ترشحات از چشم و بینی در شروع مصیبت است. در موارد متوسط گاهی تب بینایی دیدار می شود و حیوان تفحص طبیعی خود را دارد و حتی اشتهای حیوان نیز تغییری نمی کند. در ادامه این علائم تشدید می شوند. اشتها ممکن است کامل از بین رفته و ضعف کاملا مشهود می باشد.

حیوان مبتلا به کنل کاف به سرعت باید از بقیه ستوران و آدمیان جدا شده و تحت درمان قرار گیرد. کنترل آفت در مکان هایی که تعداد زیادی حیوان زندگی می کنند مانند کنل های پرورش و پناه ها می تواند چالش بر انگیز باشد.

از آن جایی که در این زیان بافت ریه مورد هجوم عوامل بیماری را قرار می گیرد و به خاطر سختی نفوذ بسیاری از داروها به داخل ریه و روند درمان بلا های عفونی سیستم تنفسی می تواند کمی زمان بر باشد. روند درمان به راحتی بین ۷ تا ۱۴ روز می تواند به طول بینجامد.

گفتیم میکرو ارگانیزم های متعددی مسئول ایجاد این آفت هستند که فضا برای بعضی از آنان واکنش تولید شده مثل «بوردتلا» و هنوز برای جلوگیری از بقیه عوامل آسیب زا راهکار موثری وجود ندارد. شانس درمان این فتنه در سگ ها بسیار بالا خواهد بود اما هرگز بیاد داشته باشید تشخیص سریع بیماری و آغاز سریع روند درمانی در بهبود این عارضه بسیار موثر است.

این ویروس همانند عامل FIV (Feline Leukemia Virus) از خانواده رترو ویروس ها می باشد و باعث نوعی سرطان خون لوسمی در گربه ها می شود. بیماری اولین بار در دهه ۶۰ میلادی گزارش شده است. این ویروس ارگان های مختلفی را می تواند درگیر کند. در مقاله امروز پتچی شما را با لوسمی گربه‌ها (FeLV) بیشتر آشنا خواهیم کرد.

بیماری های حیوانات خانگی

روش های انتقال بیماریبرخلاف FIV این ویروس از طریق امتزاج آمیزش دو گربه به آسانی می تواند منتقل شود علاوه براین انتقال آفت از مادر به فرزندان هم به آسانی قابل ارجاع هست ویروس در مبلغ ها وجوه زیاد در بزاق وجود دارد، در هنگام تیمار کردن به راحتی حیله پیدا خواهد کرد. ویروس تا مدتی در محیط بصورت فعال باقی می ماند به این مناسبت پس انتقال از طریق ظروف آب و غذای مشترک هم امکان پذیر هست. مصیبت هم انتقال افقی و هم عمودی دارد.

روند بیماری

این ویروس هم وسع استعداد تضعیف سیستم ایمنی گربه مبتلا را دارد و میتواند زمینه ساز عفونت های ثانویه شود و هم می تواند باعث تغییرات شدیدی در سلول های خونی شود به همین دلیل آن را لوسمی می نامیم. ارگان هایی مانند تیرموس، طحال، گره های لنفاوی و مغز استخوان ارگان های هدف این زیان هستند. شروع علائم كلینیكی از زمان ورود ویروس به بدن می تواند بسیار متغیر باشد.در مقاله امروز پتچیشما را با لوسمی گربه‌ها (FeLV) بیشتر آشنا خواهیم کرد.

در بعضی از مواقع ویروس در مغز عظم اصل تحكیم پیدا نمی کند و تکثیر زیادی نیز پیش نمی آید، در این حالت ویروس تا ۳ هفته قابل پی جویی هست ولی بعدا و آن آنتی ژن زخمی شده و قابل ردیابی در سرم نیست. در اغلب موارد ویروس باعث آنمی شدید و سرکوب مغز و عظم اصل می شود. از دست دادن وزن، تب و بی اشتهایی شایع هست. سرکوب سیستم ایمنی باعث بروز فیبروسارکوما ظن ابتلا هموپلاسموز و FIP فاز فعال توکسوپلاسموز می شود. برخلاف Fiv که در آن اغلب ستوران و آدمیان مبتلا بدون علائم بالینی هستند. در زمان ابتلا به Felv، ۲/۳ حیوانات مبتلا علائم بالینی را نشان می دهند ولی علائم بالینی می تواند بسیار گمراه کننده باشد.

حیوانات خانگی

تشخیص Felv

کیت های تشخیصی Felv بر اساس رویایی آنتی ژن تك ودو می کند. «برخلاف کیت FIV که بر مبنای آنتی ژن هست». در صورتی که ۲ تست به فاصله ۳۰ روز انجام شود و هر ۲ تست منفی باشد می توان حیوان را پاک در نظر گرفت. دامپزشک ها در صورت مواجه با علائم كلینیكی بیماری، در ابتدا از کیت های تشخیص استفاده می کنند. در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش، نیاز به انجام آزمایشات تیره تری برای اثبات مصیبت هست.

پیشگیری و درمان

از آنجا که FIV و FELV درمانی ندارند، براین اساس تمام تلاش برای جلوگیری از ایجاد قرض باید انجام شود. مع التاسف و خوشبختانه واکنش این دو آفت در ایران موجود نیست. به این مناسبت پس عقیم کردن گربه ها جهت عدم اجازه خروج از منزل، قبل از وارد کردن حیوان جدید و استظهار از سلامت حیوان ورودی از مهم ترین اقدامات پیشگیرانه محسوب می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *