پنج شنبه , خرداد ۳۱ ۱۳۹۷
خانه / حیوانات خانگی / گربه / نژادهای گربه / گربه اسکاتیش فولد
گربه اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش فولد یکی از جذاب ترین نژادهای گربه است که طرفداران زیادی را از آن خود کرده است. گوش های کوچکی که به طرف جلو و پایین تا خورده اند از اصلی ترین ویژگی آن است. این تا خوردگی که گاهی تا نزدیکی پیشانی می رسد در بیست و پنج روزگی خود را نشان می دهد. بدن آن گرد و کوتاه و متوسط است.

گربه اسکاتیش فولد
گربه اسکاتیش فولد

سر دایره ای ، بینی کوچکی که خمیدگی دارد و نیز چشمان درشت دایره ای که چهره آن را شبیه جغد ها نموده است و بر روی گردنی کوتاه قرار گرفته است، از ویژگی های اسکاتیش فولد می باشد. پا ها متوسط اما دم باریک آن متوسط یا بلند است. متوسط عمر این گربه بین 10 تا 15 سال تخمین زده شده است.

این گربه اسکاتلندی در نتیجه یک جهش خود به خودی از ژنی غالب متولد شده است. اجداد این گونه امروزی به گربه ای در مزرعه پرت شایر در سال 1961 می رسند. اولین گربه متولد شده گربه ماده سفیدی بود که نامش را سوزی نهادند. امروزه بیشتر می توان در آمریکا از این نوع گربه یافت. شاید به دلیل ژن غالب ناقص که برخی معتقد هستند که می تواند به نا هنجاری های غضروفی یا اسکلتی برخی از گربه ها شود و نیز بهداشت آن سخت است ، در اروپا رواج کمتری دارد. البته در سال 1983 انجمن گربه انگلستان آن را پذیرفت. در سال 1978 به مقام قهرمانی در ایالات متحده رسید و در سال 1990 نیز در میان 10 مورد برتر محبوب قرار گرفت.

دو نوع مختلف از این گربه دوست داشتنی وجود دارد. گونه کوپاری با موی بلند و گونه اسکاتیش مو کوتاه که گوش های آن ها راست ایستاده است. در عین  متین و آرام بودن گاهی به دلیل مهارتشان در شکار کردن شیطان و بازیگوش می شوند. اما به طور کلی خونگرم و با همه مهربان هستند و از زندگی در خانه و در کنار آدم ها و دیگر گربه ها و حتی سگ های خانگی لذت می برند.

گربه اسکاتیش فولد
گربه اسکاتیش فولد

سازگار بودنشان آنان را به یک گزینه مناسب برای افراد نموده است : چه یک خانواده شلوغ و چه یک صاحب تنها هر دو از طرف این گربه دوست داشتنی و جذاب پذیرفتنی است. صدای شیرین و آرامشان که زیاد هم از آن استفاده نمی کنند از دیگر ویژگی های خوبشان می باشد. اگرچه این گونه نیاز به رژیم خاصی از نظر غذایی ندارد ، مراقبت های لازم همانند سایر گربه ها برای عدم اضافه وزن آن لازم است. اگر گربه شما از نوع مو بلند است باید به طور روزانه از آن مراقبت نمایید در غیر این صورت برس کشیدن هر هفته یک بار نیز کفایت می کند. اما اگر گربه ­تان دچار ریزش مو شد حتما مراقبت های لازمه را انجام دهید.

بهتر است که با دیگر نژاد های مو کوتاه جفت شوند تا تعداد کمتری از توله ها به تا خوردگی گوش ها دچار شوند. در این مورد بین 4 تا 6 توله گربه انتظار می رود که معمولا این تعداد از تعدادی که در جفت گیری با هم نژاد به دنیا می آیند ، بیشتر است (اصولا 4 تا). در ضمن یکی از 4 توله به دینا آمده در مورد دوم دارای نا هنجاری جسمانی سخت شدن عضلات پا ها و دم و کوتاه تر شدن است که همین موضوع جفت گیری به روش اول را جدی تر می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *