پنج شنبه , خرداد ۳۱ ۱۳۹۷
خانه / حیوانات خانگی / سگ / نژادهای سگ / معرفی سگ شیتزو
سگ شیتزو

معرفی سگ شیتزو

نژاد سگ شیتزو تریر یکی از نژاد هایی است که در کشور چین به دلیل ارتباطش با مذهب بودا از احترام خاصی برخوردار است و از مهم ترین نژادهای سگ در این کشور محسوب می شود. برخی شهرت آن را به اوایل قرن 17 میلادی در تبت نسبت می دهند و برخی به علت علاقه ملکه از سلسله مینگ به آن اشاره می کنند. معرفی سگ شیتزو توسط چینی ها به سال 1935 برمی گردد. در سال 1960 میلادی نیز به عنوان سگ معروف آمریکا نائل شد. اولین جفت نیز در سال 1930 به انگلستان وارد شد و 16 سال بعد به ثبت رسید.

سگ شیتزو
سگ شیتزو

از لحاظ ظاهری می توان گفت که این سگ شبیه شیر است و سری گرد ، بینی سیاه ، چشمانی درشت با فاصله زیاد نسبت به هم ، دندان هایی موازی و مو هایی بلند و پر دارد. ارتفاعش از طول بدن کمی کمتر است. رنگ های آن آبی ، طوسی و تیره می باشد. وزن آن به حدود 4 تا 7 کیلو گرم در هردو جنسیت می رسد. طول عمر آن 15 سال و بیشتر تخمین زده شده است. به طور کلی جزء گروه سگ های عروسکی قرار می گیرد.

یکی از ویژگی هایی که باعث پیشرفت روز به روز آن شده است ، پشمالو بودنش است. شجاع بودن ، هوشیاری ، انجام شیرین کاری ها ، با روحیه بودن ، خوش بینی و برقراری ارتباط سریع با دیگران از خصوصیات این سگ بامزه می باشد. از آن جایی که این حیوان بازیگوش است گاهی آموزش دادن به آن سخت است ، اما علاقه آن به خانواده و مهربان بودنش و سازگاری با محیط داخل خانه و آپارتمان باعث می شود که او را هنوز دوست داشت و یکی از گزینه های انتخاب هنگام خرید سگ باشد. بسیار علاقه مند به بودن در اجتماع نیز می باشد.

سگ شیتزو
سگ شیتزو

بهتر است برای ارضای نیاز بازیگوشی ، ورزش روزانه مانند پیاده روی را در کار هایش بگنجانید. آب و هوای بسیار مرطوب و یا گرم برای آن مناسب نیست. برخی از بیماری هایی که ممکن است به آن دچار شود شامل مشکلات چشم و گوش ، دیسک کمر (به دلیل ستون فقرات بلند و پا های کوتاه ) و پوسیدگی دندان ها است. چشم های حساس این حیوان تمیز نگاه داشتن همیشگی را می طلبد.

این حیوان استعداد چاق شدن نیز دارد پس باید مراقب تغذیه آن هم باشید. مو ها نیاز به شانه زدن به صورت روزانه دارد و بهتر است قسمت های جلویی را بندید که حیوان دید بهتری داشته باشد. ریزش موی کم آن یکی از ویژگی های مثبت آن خصوصا برای افرادی که آلرژی دارند می باشد.

همچنین ببینید

آشنایی با چند نژاد محبوب سگ در دنیا

آشنایی با چند نژاد محبوب سگ در دنیا

سگ ها هموطنور که می دونید حیوانات بسیار محبوبی بعنوان حیوانات خانگی هستن. این حیوانات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *