پنج شنبه , خرداد ۳۱ ۱۳۹۷
خانه / علوم دامپزشکی / انگل شناسی / شش بیماری مهم انسانی در جهان که از طریق حیوانات منتقل می شود
شش بیماری مهم انسانی در جهان که از طریق حیوانات منتقل می شود
شش بیماری مهم انسانی در جهان که از طریق حیوانات منتقل می شود

شش بیماری مهم انسانی در جهان که از طریق حیوانات منتقل می شود

بیماری های بسیاری وجود دارند که بین انسان ها و حیوانات تا حدودی مشترک بوده و در بعضی از مواقع تا حدی با یکدیگر تفاوت دارند، اما سلامتی انسان ها و حفظ آن به مراتب آسان تر از حیوانات می باشد. انسان ها به دلیل درک از حال خود می توانند به راحتی درمان شوند و برای مراقبت از وضعیت خود پیش قدم شوند اما حیوانات نیاز به توجه بیشتر داشته و به صورت دوره ای باید حتما معاینه شوند و از همین جهت هم هست که مبحث انگل شناسی بسیار اهمیت پیدا می کند.

بیماری حیوانات
بیماری حیوانات

باید گفت در سال های اخیر سازمان جهانی بهداشت شش بیماری مهم انسانی در جهان که از طریق حیوانات منتقل می شود را منتشر کرده است. سه بیماری از این شش بیماری انگلی هستند که عبارتند از: شیستوزومیازیس، مالاریا و فیلاریازیس. البته بیماری ششم نیز جذام است که عامل باکتریایی دارد!
برای اطلاعات بیشتر باید گفت انگل شناسی از نظر رشد و توسعه علوم بویژه کاربردهای طبی، اهمیت زیادی دارد. بنابراین می توان گفت که آشنایی با زندگی انگلی و انگلها نه تنها از نقطه نظر رشد و توسعه علوم بلکه از نظر کاربردهای عملی آن نیز بسیار اهمیت دارد.

فورزیس

هیچ نوع وابستگی از نظر متابولیکی و یا غیر از آن میان آنها وجود ندارد. نمونه این نوع زندگی انتقال باکتریها بوسیله اتصال به پای حشرات است. اگر چه پرواز حشره از جایی به جای دیگر به انتقال باکتری منجر می‌شود، ولی هیچ اجباری در این ارتباط از دو طرف نیست و اصولا یک نوع رابطه اتفاقی است.

انگل ها
انگل ها

کامنسالیسم

در این مورد در شرایط محیطی دریایی، رابطه بین آمفی پریون پرکولا یا کنتروکاپروس آکوله آتوس با شقایق دریایی منجر به این مورد می شود. ماهی در بین خارهای شقایق دریایی زندگی می‌کند، در حالی که هیچ نوع آزاری از سوی میزبان نمی‌بیند. باید بدانید که ترشحات ماهی باعث حفاظت در مقابل نماتوسیتهای میزبان می‌شود.

این لایه حفاظتی که ماهی ایجاد می‌کند، فقط پس از ورود و خو گرفتن اولیه ماهی است. پس از ورود ماهی به درون خارهای شقایق دریایی، این عمل حفاظتی نیز انجام شده و ماهی از آسیب ماهی خوارها به خاطر وجود نماتوسیتهای میزبان محفوظ می‌ماند. با این شیوه علاوه بر محافظت، ماهی از غذای میزبان نیز برخوردار می‌شود.

انگل ها
انگل ها

پارازیتیسم

نوعی زندگی اجباری دو موجود با هم که انگل کوچکتر است و از جنبه متابولیکی با میزبان رابطه دارد. این ارتباط گاهی ممکن است دائمی باشد؛ مثلا کرم‌های پهن نواری که در روده پستانداران دیده می‌شوند، یا حتی موقتی باشد؛ مانند پشه‌ها، ککها یا کنه‌های خونخوار. از نظر دیگر می توان گفت که پارازیتیسم یک رابطه اجباری است، زیرا انگل بطور معمول نمی‌تواند بدون ارتباط و تماس با میزبان خود باقی بماند.

انگل ها
انگل ها

نکته بسیار مهم  که باید مورد توجه قرار گیرد این است که انتقال انگل ها در حالت کلی مستلزم وجود سه عامل است: یک منبع عفونت، یک راه انتقال و البته وجود یک میزبان حساس. برایند ترکیب عوامل گفته شده، تعیین کننده شیوع انگل در یک زمان و مکان معین است. گفتنی است راههایی که انگل بوسیله آنها از منبع اولیه به میزبانان حساس میرسد فرق دارد. شانس بروز عفونت در شرایط محیطی مناسب که در آن انگل بتواند خارج از مواد دفعی زندگی کند و نیز در شرایط فقدان بهداشت فردی و اجتماعی افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *