جمعه , خرداد ۴ ۱۳۹۷
خانه / حقوق حیوانات / بررسی جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف
جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف
جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف

بررسی جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف

احترام به حیوانات برخواسته از فرهنگ هر جامعه است، اما این که این فرهنگ چطور و از کجا شکل می گیرد بحثی دیگر است، شاید برایتان تا به حال این سوال پیش آماده است که چطور می شود برخی حیوانات در برخی نقاط از دنیا به عنوان غذایی معمولی سرو شوند و در برخی نقاط دیگر از دنیا دقیقا همین حیوانات مورد احترام مردم باشند و یا حتی مقدس! در ادامه به بررسی جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف خواهیم پرداخت.

جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف
جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف

برای بررسی ریشه ایِ این موضوع در فرهنگ، باید به تاریخ آن جامعه نگاه کرد تا خواستگاه آن رفتار که در جامعه ی اول خوردن حیوان و در جامعه ی دوم، احترام گذاشتن به حیوان است را فهمید.

شکل گیری یک رفتار و اخلاق در فرهنگ بسته به معیارهای مختلفی چون: تقابل فرهنگی میان دو تمدن که می تواند ناشی از جنگ، مهاجرت و حتی گردشگری باشد، کشفیات علمی و انقلاب های علمی و صنعتی که یقینا نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد و در واقع منشا بسیاری از اخلاق ها در جامعه هستند و دیگری حوادث و اتفاقاتی که در شکل ساختار جامعه می تواند تاثیر بگذارد و فرم زندگی اجتماعی را به کلی دگرگون کنند.

جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف
جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف

این توضیحات صرفا برای این داده شد تا متوجه شویم که چطور یک رفتار به اخلاق در جامعه تبدیل می شود، به عبارت دیگر چطور خوردن گوشت سگ در کشورهای جنوب شرق آسیا مرسوم بوده در حالی که سگ در کشورهای غربی مورد احترام است. اگر به تاریخ کشوری مثل چین یا تایلند نگاه کنیم متوجه می شویم که این کشورها تمام آن مسائلی که پیش تر از آنها صحبت کردیم را دارند، به عنوان مثال کشور چین دائما در تقابل فرهنگی با دیگر فرهنگ ها بوده و خود از صدها فرهنگ تشکیل شده است، اگر به اقلیم جغرافیایی چین نگاه کنیم می بینم که بخش های وسیعی از آن را نواحی کوهستانی و بیابانی تشکیل می دهد، در کوهستان و بیابان، کشاورزی غیر ممکن است و از همین رو جوامع کوهستانی و بیابانی معمولا دست به شکار می زنند، این شکار می تواند هر چیزی باشد، از خرگوش و دیگر جوندگان گرفته تا حتی خود درندگان، اگر فرض را بر این بگیریم که خواستگاه رفتار خوردن گوشت سگ به چنین تاریخی بر می گردد، پس چطور می شود این رفتار را به دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا ربط داد؟

جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف
جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف

جواب این سوال را باز می توان در تقابل فرهنگی تمدن ها جست، کشور تایلند  که از جنگل های گرمسیری و نواحی استوایی تشکیل شده است، درست مثل ویتنام یا اندونزی برای کشاورزی و دامپروری بسیار مناسب بوده و مردم آن، آنچنان احتیاجی به خوردن گوشت شکار ندارند، پس چطور می شود که در برخی نقاط از تایلند مردم گوشت برخی از حیوانات مثل سگ را  می خورند. (ناگفته نماند که خوردن گوشت سگ در تایلند به هیچ وجه مرسوم نیست اما با این حال مواردی از آن دیده شده است). تایلند همواره پذیرای مهاجران زیادی از کشورهای منطقه بوده است، جنگ های پشت هم و مهاجرت ها موجب انتقال این فرهنگ به کشورهایی مثل تایلند شده و در برخی از نقاط آن را به خرده فرهنگ تبدیل کرده است. در این خصوص بد نیست سری هم به وب سایت Peta بزنید و نگاهی به وضعیت حقوق حیوانات بندازید.

جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف
جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف

این فرهنگ می تواند باز هم دچار تحول شود عواملی چون صنعت گردشگری و تردد بی‌شمار توریست ها از سرتاسر دنیا باز این فرهنگ  ها را به حاشیه برده است، به عنوان مثال تورهای تایلند که روز به روز بیشتر سر زبان ها می افتد، موجب شده که همیشه درصدی از جمعیت تایلند را گردشگرانی از کشور فلان تشکیل دهد، به همین خاطر فرهنگ فلان کشور با فرهنگ تایلند تلاقی پیدا می کند و آرام آرام به سمت تغییر حرکت می کند. این تغییرات در شهرهای توریستی بسیار بیشتر به چشم می خورد به طوری که در شهرهای توریستی ای مثل پاتایا، پوکت و بانکوک تقریبا می توان یک تلاقی فرهنگی را دید.

جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف
جایگاه حیوانات در فرهنگ های مختلف

تور پوکت یا پاتایا از معروف ترین تورهای گردشگری تایلند هستند و در نتیجه ی این تورهای گردشگری، فرهنگ و اخلاقیات این شهرها به کلی دگرگون شده است. بدون شک همچون روال سالیان گذشته مردم زیادی از کشور ما نیز تور تایلند نوروز 96 را برای تعطیلات نوروزی خود درنظر گرفته اند که خود می توانند در طی مدت زمان اقامت خود در شهرهای این کشور، موضوعات مطرح شده را مشاهده و بررسی نمایند.

منبع: http://www.azarvet.ir

 

 

همچنین ببینید

تفاوت حقوق حیوانات و رفاه حیوانات

وجه تمایز حقوق حیوانات با رفاه حیوانات

کسانی که عقیده دارند ایجاد درد و رنج برای حیوانات نادرست است و حیوانات نباید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *